Jak urządzić małą sypialnie w bloku? W sieci można znaleźć mnóstwo pięknych aranżacji, z których niejedną chciałoby się zastosować w swoich czterech kątach. Niestety, często aranżacje te dotyczą apartamentów o dużej powierzchni, które do blokowych realiów po prostu się nie nadają.
Jak więc zaaranżować pokój, którego powierzchnia nie przekracza 8 m2?
Aranżacja mini sypialni o pow. 8 m2
Poniżej pokażę Wam metamorfozę pewnej sypialni, którą wykonałam dla mojego klienta już jakiś czas temu. Powierzchnia tego pokoju wynosi jedynie 7,5m2 (2,90m x 2,60m), więc było to spore wyzwanie.
Głównym wymaganiem klienta było posiadanie w sypialni dużo miejsca na książki i wygodne łóżko (właściciel mieszkania ma bogatą kolekcję książek i uwielbia czytać, szczególnie przed snem).
Miejsce dla książek było nawet ważniejsze niż miejsce do przechowywania ubrań (co dla wielu kobiet może wydać się dziwne, wręcz nie do zaakceptowania). 🙂
Pokój przeznaczony na sypialnię był wcześniej pokojem – graciarnią. Po pozbyciu się wszystkich przedmiotów z pomieszczenia mogłam na spokojnie zrobić pomiary i zastanowić się nad finalną koncepcją.
Jak urządzić małą sypialnie – poradnik
Wybierając kolorystykę do pokoju, postawiłam na ciepłe, jasne barwy z akcentami granatu i złota.
Ściany zostały pomalowane farbą Magnat Ceramic w jasnobeżowym kolorze szlachetny kryształ C10. Dla kontrastu, dla ściany nad łóżkiem zastosowałam granat firmy Tikkurila, kolor mat z mieszalnika M432. Wymieniliśmy również drzwi na klasyczny biały model z oferty Porta.
Jeśli chodzi o meble, bohaterem w sypialni jest oczywiście wysokie łóżko kontynentalne. Z pojemnikiem do przechowywania i tapicerowanym zagłówkiem ( a właściwie tapicerowaną ścianą, która pełni rolę zagłówka). Duży pojemnik, oprócz pościeli, może pomieścić dodatkowe rzeczy, jak koce, poduszki, odzież itp. Zagłówek został wykonany z prostokątów o wymiarach 30×40 cm, tapicerowanych ekoskórą w kolorze ecru. Łóżko i tapicerkę wykonał dla mnie zaprzyjaźniony stolarz, z którego usług korzystam niemal przy każdym swoim projekcie. Z czystym sumieniem mogę go Wam polecić, niestety, jest jeden minus. Jak to zwykle bywa, w parze z jakością idą odległe terminy realizacji. Trzeba umawiać się do niego z minimum z półrocznym wyprzedzeniem.
Mała sypialni w bloku – dodatki
Wybór kinkietów nad łóżkiem nie był przypadkowy i zajął mi trochę czasu. Długo szukałam kinkietu, którego montaż byłby estetyczny i możliwy na tapicerowanych panelach (bez widocznych śrubek). Jednocześnie miał możliwość regulacji, tak aby można było sobie ustawiać kąt padania światła. To bardzo ważne podczas wieczornego czytania.
Ostatecznie padło na proste czarne “elastyczne” kinkiety, które w ostatnim momencie namierzyłam w Leroy Merlin.
Nad łóżkiem powiesiłam dwie grube półki w kolorze złotego dębu, z przeznaczeniem na książki.
W tym samym kolorze została zrobiona zabudowa w postaci niedużej szafy oraz a`la szafki nocnej (również wykonana przez tego samego stolarza, co łóżko).
Zabudowa nie posiada ścianki na wysokości łóżka i jest to zabieg celowy. Dzięki temu zapewniony jest swobodny dostęp do blatu szafki. Przydaje się do odłożenia komputera, telefonu czy kubka. 🙂
Ważnym elementem tej sypialni jest stylizowana przeze mnie komoda na lwich nóżkach, tzw. “rumunka”.
Poradnik aranżacji małej sypialni
Mebel, ze względu na swoje kształty, wprowadza odrobinę klasyki do sypialni. Granatowy korpus, nadający męskiego charakteru, oraz namalowany na blacie szablon, imitujący skrypt z książki sprawiają, że mebel idealnie pasuje do lokatora, czyli dojrzałego mężczyzny, lubiącego klasykę oraz literaturę. 🙂
Pokój jest bardzo dobrze doświetlony, powiedziałabym nawet, że w przypadku sypialni, aż za bardzo. Z tego też względu zamontowałam w oknie białe drewniane żaluzje, które zasłonią wpadające poranne słońce i pozwolą się wyspać :). Pod oknem wisiał brzydki kaloryfer, który zabudowałam maskownicą z ażurem. Co ważne, aby wykorzystać każdy cm wolnej powierzchni, maskownica skrywa dodatkowe półki, na których można przechowywać mniej używane rzeczy lub kolejne książki.
W oknie, na listwach sufitowych, powiesiłam beżowo-szare zasłony, które dodały ciepła pomieszczeniu i sprawiły, że jest w nim po prostu przytulnie. Szycie zasłon to zasługa krawcowej ze Studia Firan, specjalizującej się w dekoracjach okiennych. Pani przyjechała na miejsce realizacji z próbnikami tkanin, doradziła, wymierzyła, a następnie wysłała kurierem gotowe, wyprasowane zasłony pod wskazany adres. 🙂
Jak urządzić małą sypialnię – efekty pracy
Na podłodze została położona bardzo miła w dotyku, jasna wykładzina dywanowa z poliamidu (z linii Discretion), zakupiona w sklepie KOMFORT. Ona również ociepla wnętrze sypialni, a do tego bardzo miło wstaje się z łóżka, stawiając gołe stopy na miękkiej dywanowej wykładzinie.
Wybrałam poliamid, gdyż zrobione z niego wykładziny są bardziej wytrzymałe na ścieranie oraz lepiej ukrywają zabrudzenia niż te tańsze, wykonane z polipropylenu. Dodatkową zaletą poliamidu jest również to, że taka wykładzina dłużej zatrzymuje pierwotny wygląd, bo poliamid lepiej pochłania barwniki niż polipropylen. Kolory są więc trwalsze i mogą być bardziej nasycone.
Polipropylen z kolei kusi atrakcyjną ceną i łatwością usuwania plam, gdyż szybciej oddaje wilgoć.
I tym oto sposobem, z zagraconego blokowego pokoiku powstała mała, przytulna sypialnia, w której można się zrelaksować po całym dniu ciężkiej pracy.
Co myślicie o takiej metamorfozie? Jak Wy radzicie sobie z zagospodarowywaniem małych przestrzeni w bloku i przechowywaniem?
Piszcie!
Karolina