Techniki stylizacji mebli – postarzanie mebli

Techniki Stylizacji Mebli – Postarzanie Mebli - obrazek wyróżniający

Kochani otrzymuję od Was liczne zapytania o rodzaje wykończeń, jakie można zastosować, malując meble. Jedną z nich jest postarzanie mebli

Postanowiłam więc wprowadzić CYKL pod tytułem: Techniki stylizacji mebli, w którym to cyklu przybliżę każdą z technik i zaprezentuję przykładowe wykończenia. Zdjęcia pochodzą z moich prac, z realizacji innych blogerów, którzy wyrazili zgodę na publikację oraz z portalu Pinterest. 

Pierwszą, chyba najbardziej popularną techniką, jaką Wam przedstawię jest POSTARZANIE MEBLA

Występują takie dwa style, których głównym znakiem rozpoznawczym jest postarzony mebel i których nazwy są dobrze znane w świecie rękodzielniczym: to Shabby Chic oraz Chippy look. Postaram się przedstawić podstawowe cechy obu tych stylów, a następnie skoncentrować na technikach postarzania, których jest trochę więcej.

Myśląc o postarzaniu mebli pewnie od razu macie skojarzenia z przecierkami – i słusznie. :). I w shabby chic i w chippy look przecierki są obowiązkowe, a więc jaka jest między nimi różnica?

kursy odnawiania mebli online banner

SHABBY CHIC (z ang. shabby czyli podniszczony, obdarty oraz chic – styl i elegancja), a więc stylowe i eleganckie postarzenie. Kojarzy mi się ze starszą panią na szpileczkach :). To zdecydowanie najpopularniejszy styl, jeśli chodzi o dekoracyjne malowanie mebli. Być może dlatego większość osób każdy efekt przecierki na meblu od razu utożsamia z tym właśnie stylem. Nie jest to duży błąd, gdyż zapewne w każdym postarzanym meblu jakiś tam element shabby by się znalazł. Jednak warto podkreślić, że shabby to przede wszystkim postarzanie poprzez delikatne przetarcia. Na przykład kantów mebli oraz wszelkich elementów dekoracyjnych typu ornamenty, reliefy i inne ozdobne wykończenia. Oprócz tego, shabby chic to stosowanie jasnych, pastelowych kolorów. Oczywiście dominującym jest kolor biały, ale także mogą to być inne barwy w jasnej tonacji. Na przykład róże, beże, błękity, szarości, odcienie zieleni czy turkusu.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578614/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578625/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578830/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578594/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578674/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578666/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578840/

Nowy mebel, który wygląda na stary – wciąż na topie

Nieco inaczej wyglądają przecierki w stylu CHIPPY LOOK (z ang.  chippy –agresywny/bojowy, znowu moje skojarzenie: żołnierz na poligonie :)). Sama nazwa wskazuje już, że przecierki tutaj są dużo mocniejsze. Bardziej widoczne, pożądany jest efekt obdrapania i łuszczącej się, odchodzącej farby, spod której widać kolejne warstwy farb. Tak – mebel powinien być malowany warstwowo dwoma lub więcej kolorami, tak aby obtarcia uwidoczniły każdy z kolorów. Przetarcia mogą występować w każdym miejscu, nie tylko na rantach, ale także na głównych elementach, jak np. blaty. W przeciwieństwie do delikatnego shabby chic, chippy look to głównie mocne, intensywne barwy: turkusy, zielenie, czerwienie i inne (choć można też spotkać pastelowe chippy). 

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578833/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578722/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578708/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578780/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578819/

Tak naprawdę oba te style są zbliżone, decydują niuanse. Poza tym można je łączyć i wtedy różnice zupełnie się zatracają. Najłatwiej wtedy użyć dla takiego mebla określenia vintage. 🙂

Tak właśnie określiłabym dzieła sztuki, które wychodzą spod ręki The Turquoise Iris. Łączy ona wiele technik, natomiast finalnie jej meble są zdecydowanie w stylu vintage, z efektem postarzenia. Spójrzcie:

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578796/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578803/

Przejdźmy teraz do technik postarzania mebli, jest ich całkiem sporo. Do podstawowych zaliczamy:

Przecierki papierem ściernym/szlifierką na farbach

Podstawowe narzędzie do uzyskania przetarć to oczywiście papier ścierny, np. w kostce ściernej lub szlifierka. Ta druga służy bardziej do uzyskania mocnych przetarć w stylu chippy niż shabby, ale warto ją mieć pod ręką.

Co do zasady, najpierw kładziemy na mebel warstwę farby ciemnej (taki będzie kolor przecierek). Woskujemy elementy, które będą przecierane (zamiast wosku można użyć zwykłej świeczki). Następnie mebel pokrywamy warstwą farby w jaśniejszym kolorze i po wyschnięciu przecieramy kostką ścierną zawoskowane wcześniej miejsca. Farba powinna łatwo się ścierać, uwidaczniając kolor spod spodu.

Kolorowych warstw oczywiście może być więcej, co charakterystyczne jest głównie dla chippy look.

Idealną farbą do wykonywania wszelkiego rodzaju przecierek jest farba kredowa (zarówno ta oryginalna, jak i wersje “domowe”).

Do chippy look często wykorzystywana jest również tzw. milk paint, która występuje w postaci proszku i jest raczej niedostępna w Polsce.

Zdecydowanie odradzam do tego efektu farby lateksowe. Tworzą na meblu satynową, często ciągnącą się jak guma, warstwę, a próby przecierek na takiej farbie kończą się zwykle fiaskiem. Na przykład zdartymi “dziurami” i tym, że można zdzierać pierwszą warstwę farby niczym maseczkę peel-off z twarzy.

Poniżej kilka przykładów postarzania za pomocą przecierek. 

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578611/

Źródła: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578592/

Postarzanie mebli – Skrobanie farby

Jest to metoda uzyskania przetarć podobna do powyższej, z tym że efekt przetarć jest mocniejszy, w niektórych miejscach może być bardziej postrzępiony, a przejście z przetartej powierzchni do nieprzetartej jest zdecydowanie wyraźniejsze. Skrobać możemy właściwie każdym ostrym narzędziem, najbardziej odpowiednim wydaje się być mała szpachelka lub skrobak. Najlepiej wykonywać je na farbie, która nie zdążyła jeszcze dokładnie wyschnąć. Jeśli jednak zdążyła, można sobie pomóc i zwilżyć miejsca do przetarć wilgotną szmatką lub gąbką.

postarzanie mebli skrobanie

Skrapianie farbą

Kojarzycie modę na pochlapane farbą, dziurawe jeansy? To coś w tym stylu :). Kropki farby dodają lat i choć dla jednych będzie to wyglądało jak wypadek przy pracy, inni zachwycą się tym efektem, który z pewnością może opowiadać historię danego mebla. Jak uzyskać ten efekt? Nie ma nic prostszego, można zaprosić swoje dziecko do pomocy i dać mu pędzelek, albo samemu umoczyć pędzel w farbie, ściągnąć jego nadmiar np. na papierowym talerzyku, aby na pędzlu została minimalna ilość farby i ruchem podobnym do gry na grzebieniu chlapnąć farbą na mebel. Oczywiście nie chlapiemy całego mebla, (chyba że ma wyjść efekt na dalmatyńczyka), a jedynie w dwóch lub trzech miejscach maksymalnie, w zależności od wielkości mebla. 

Wygląda to mniej więcej tak:

postarzanie mebli - skraplanie farbą

postarzanie mebli skraplanie farbą

Źródło tutaj

Postarzanie mebli bejcą

Metodologia jest ta sama, co w technice postarzania przy użyciu papieru ściernego i farb, z tym, że pierwszą, bazową warstwą tutaj nie jest farba a ciemna bejca. Po nałożeniu jasnej farby i przetarciu papierem otrzymamy ciekawą fakturę, jak na zdjęciu poniżej. Oczywiście przetarcia mogą być w dowolnym kolorze, gdyż rynek oferuje wiele odcieni bejc do wyboru. Im bardziej będziemy przecierać powierzchnię, tym przetarcia będą większe i wyraźniejsze. Efekt końcowy zależy od naszych upodobań. 

postarzanie mebli bejcom

Efekt przetarć: bejca+biała farba kredowa


bejca - postarzanie mebli

Efekt przetarć: szara lakierobejca+biała farba kredowa


Postarzanie mebli metodą suchego pędzla

Przed pomalowaniem mebla należy wytrzeć nadmiar farby z pędzla np. na papierowym talerzyku, tak aby została minimalna ilość, a pędzel sprawiał wrażenie suchego.

Ja metodą suchego pędzla nadałam nieco lat poniższej komodzie IKEA MALM poprzez pociągnięcie suchym pędzlem brzegów szuflad. Po metamorfozie komoda wygląda, niczym z serialu “Z archiwum X”. 🙂

postarzanie mebli techniką suchego pędzla

Komoda Ikea postarzana metodą suchego pędzla


Doskonale technikę suchego pędzla pokazuje też Nicole z Doodlesandstitches, która zastosowała ją na bejcy:

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974569343/

Postarzanie bitumem/werniksem

Werniks to nic innego, jak lakier na bazie żywicy i rozpuszczalnika, używany często do celów artystycznych. Jest lekko zabarwiony i daje delikatny efekt pociemnienia, a tym samym postarzenia.

Bitum to preparat postarzający na bazie wody, najczęściej w płynie, stosowany do podkreślania kantów lub wypełniania spękań. Nakładany szmatką lub gąbką na całą powierzchnię postarzanego przedmiotu też spowoduje jego pociemnienie.

Poniżej zdjęcie nie mebla, lecz butelki, do postarzenia której użyłam właśnie bitumu w płynie. Został położony patyczkiem do uszu na rantach, natomiast u dołu aplikowałam go gąbeczką, od razu energicznie rozcierając. 

postarzanie mebli bitun

Postarzanie bitumem w płynie


Dodawanie spękań

Spękania zdecydowanie nadają każdemu przedmiotowi postarzonego charakteru. Stosuje się do nich, w głównej mierze, preparaty przeznaczone do decoupage`u, a dokładnie lakiery do spękań. Do wyboru są lakiery jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Każdy z nich daje inny rodzaj spękań. Spękania na meblach robimy raczej miejscowo, w niedużych ilościach, ze względu choćby na duży koszt samych lakierów.

Na butelce z jeleniem powyżej widzicie spękania jednoskładnikowe. Na zdjęciu poniżej są to spękania dwuskładnikowe.

postarzanie mebli pęknięcia

Postarzanie przy pomocy spękań dwuskładnikowych


Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974578825/

Postarzanie mebli woskiem

Wosk, szczególnie ten ciemny, jest bardzo popularnym preparatem do uzyskania efektu postarzenia. Stanowi idealny duet z farbami kredowymi. Takim woskiem możemy pokrywać cały mebel, wówczas nabierze on ciemniejszej barwy, a jeśli nałożymy go niezbyt równomiernie, możemy uzyskać efekt cieniowań. Można też stosować wosk tylko na krawędziach i żłobieniach oraz elementach dekoracyjnych, wtedy efekt będzie subtelniejszy. Ten drugi sposób jest bardzo często spotykany w stylu shabby chic.

Zobaczcie, jak technikę postarzania woskiem prezentuje Miss Mustard Seed:

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974570109/

A tu skrzynka postarzana przy użyciu bitumu w płynie, białego wosku oraz spękań dwuskładnikowych oraz drewno malowane bardzo cienko ciemną bejcą, a następnie bielone woskiem. 

Postarzanie przy pomocy spękań dwuskładnikowych, białego wosku i bitumu


Szczotkowanie drewna

Temat ostatnio bardzo na czasie. Efekt szczotkowanego drewna jest piękny i idealnie podkreśla usłojenie. 

Szczotkujemy drewno wzdłuż słojów drucianą szczotką lub za pomocą odpowiedniej nakładki drucianej na wiertarkę. 

W rzeczywistości efekt jest bardziej widoczny niż na zdjęciu, ale i tak widać, jak ładnie podkreślone są słoje po szczotkowaniu, szczególnie jeśli zastosuje się na końcu ciemny wosk postarzający. 

postarzanie mebli - szczotkowanie
Postarzanie metalicznym lakierem

Subtelny efekt postarzenia można też nadać dzięki metalicznym lakierom wykończeniowym czy patynom, stosując je na kantach oraz przy żłobieniach i elementach dekoracyjnych typu reliefy.

Poniżej efekt zastosowania Złotolu, dostępnego w marketach budowlanych.

postarzanie mebli metalicznym lakierem

Postarzenie złotym lakierem


Opalanie słojów drewna

Jeśli posiadacie opalarkę to polecam poeksperymentować z opalaniem drewna. Można tym sposobem świetnie podkreślić usłojenie i postarzyć drewno.

Jeśli nie posiadacie opalarki, możecie spróbować małego palnika kuchennego, np. takiego do rumienienia bezy :D.

Jedna uwaga: uważajcie na opalanie miejsc, które były wypełniane szpachlówką lub kitem do drewna – raczej nie zarumienią się 🙂 (przynajmniej tak się zadziało w moim przypadku).

Poniżej wariacja stolika z palet właśnie z przypalanym blatem.

Postarzenie mebli opalanie słojów drewna

Postarzanie blatu przez opalanie

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974570474/

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974571094/


Postarzanie wełną stalową i octem

I jeszcze coś dla niskobudżetowców: jeśli chcecie postarzyć drewno bez angażowania środków na preparaty, to przygotujcie w słoiku miksturę octu jabłkowego oraz wełny stalowej i zostawcie na ok. 24h. Następnie wetrzyjcie w drewno. Efekt? Zobaczcie sami!

Postarzanie mebli wełną stalową i octem

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/320388960974570536/


Mam nadzieję, że ten post będzie dla Was przydatny. Będę bardzo wdzięczna, jeśli napiszecie w komentarzu, która z metod była Wam wcześniej nie znana, a może znacie inne techniki postarzania mebli i chcecie się nimi podzielić? Dziękuję za każdy komentarz!

banner warsztaty stacjonarne odnawiania mebli

Udostępnij

Więcej postów

Malowanie ombre - techniki stylizacji mebli - obrazek wyróżniający

Malowanie ombre – techniki stylizacji mebli

Przyszedł czas na kolejny post z cyklu: Techniki stylizacji mebli. Przeczytaj nasze porady i inspiracje na malowanie OMBRE. Ostatni post o postarzaniu mebli (zobacz tutaj) cieszył się taką

decopage na meblach - techniki stylizacji - obrazek wyróżniający

Decoupage na meblach – techniki stylizacji mebli

Było już o technikach postarzania mebli (tutaj), przyszła więc kolej na jedną z moich ulubionych technik czyli decoupage na meblach. O technikach decoupage`u można by rozmawiać godzinami – jest ich bardzo

Scroll to Top