Pokój dziecięcy w stylu marynarskim – jak zaaranżować?

Pokój dziecięcy w stylu marynarskim. Jak zaaranżować - obrazek wyróżniający

Ten projekt jest mi szczególnie bliski, bo poświęcony był aranżacji pokoju mojej chrześnicy. Jeśli myślicie, że pokój dziecięcy w stylu marynarskim jest zarezerwowany tylko dla chłopców, to nic bardziej mylnego!

W dobie równouprawnienia dziewczynki również mogą mieć pasje, uważane dotychczas za typowo chłopięce. Co więcej, według mnie, my sami powinniśmy zachęcać dzieci do pogłębiania horyzontów. Nie szufladkować ich zainteresowania i dzielić na typowo damskie i męskie. Wystarczy, że w szkołach te stereotypy nadal są powielane (zerknijcie do szkolnego podręcznika Waszych dzieci. Nie jest tak, że dziewczynki zwykle bawią się lalkami i grają w klasy, a chłopcy puszczają samoloty z papieru i kopią w piłkę?).

Moja chrześnica uwielbia żeglować, należy nawet do szkółki żeglarskiej i marzyła o pokoju w tym właśnie stylu. Bardzo chętnie spełniłam jej marzenie jakim był pokój dziecięcy w stylu marynarskim.

Niestety nie mam zdjęcia pokoju przed metamorfozą, ale nie było w nim zbyt wiele rzeczy. Przyjmijmy więc, że wychodzimy od pustego pomieszczenia. 

Pokój ma ok. 10 m2 i ze względu na skośną ścianę nie jest łatwy w aranżacji. 

kursy odnawiania mebli online banner

Pokój dziecięcy w stylu marynarskim – poradnik aranżacji

Jest dość mały, więc musiałam skupić się nie tylko na walorach estetycznych, ale również, a nawet przede wszystkim, praktycznych. Sporo miejsca do przechowywania, przy jednoczesnym optycznym powiększeniu pokoju (a przynajmniej nie zmniejszaniu go) to był klucz to sukcesu. 

Skosy – zmora wielu z tych, którzy mają dom z poddaszem użytkowym. Pół biedy, gdy ścianka kolankowa jest dość wysoko, tutaj niestety była bardzo nisko… 

Z tego względu wszystkie meble w pokoju zostały wykonane przez stolarza, pod wymiar. To jest łóżko, zabudowa z półeczkami nad łóżkiem, szafa 3-drzwiowa oraz biurko. 

Duża skośna ściana na całą szerokość pokoju niestety uniemożliwia powieszenie na niej czegokolwiek, ale za to była idealnym miejscem na wyeksponowanie dużego wzoru Róży Wiatrów.

pokój marynarski dla dziecka

pokój dla dziecka - marynarski

aranżacja pokoju w stylu marynarskim

aranżacja pokoju marynarskiego dla dziecka

Pokój dziecięcy w stylu marynarskim – dekoracje

Wzór wykonałam przy pomocy szablonu malarskiego, który przyjechał do mnie w ekspresowym tempie z Fabryki Fantazji. 

Zrobiono mi go według indywidualnego projektu, w rozmiarze, jaki sobie zażyczyłam. Wyszedł super, bez żadnych zacieków ani poprawek.

Kluczem do sukcesu jest oczywiście gęsta farba i odpowiednia aplikacja (użyłam farby Magnat Ceramic w kolorze białym, z odrobiną czarnego barwnika).

Drugim elementem DIY w tym pokoju jest czerwona kotwica z jutowa liną, wykonana ze styroduru i pomalowana farbą akrylową. 

Kotwica ma ok. 100 cm wysokości, więc musiała być łączona z dwóch kawałków styroduru, przy pomocy kleju do styropianu i mocnej taśmy. 

dziecięcy pokój marynarski

pokój marynarski - kotwica

Biało – granatowe pasy na ścianie to dzieło szwagierki i szwagra, którzy, dzięki paru moim wskazówkom, pomalowali ścianę perfekcyjnie. To dowód na to, ze każdy z Was może to zrobić, oni robili to pierwszy raz!

dziecięcy pokój marynarski - wystrój

Styl marynarski łatwo osiągnąć dzięki odpowiednim dodatkom. 

Dodatki do pokoju marynarskiego

Pokój oświetla czaderska lampa wisząca z jutowym sznurem, zakupiona w Leroy Merlin. 

lampa do pokoju w stylu marynarskim

lampa do pokoju dziecka

Na łóżku oprócz granatowej narzuty znajdziemy poduchy z elementami marynistycznymi (zakupione na Aliexpress).

poduszki marynarskie

pokój żeglarski

W oknie zamiast firany i zasłon umieściłam mini roletkę (a właściwie jej imitację w postaci kawałka lnianej tkaniny z elementami granatowymi i przeplecionym czerwonym sznurkiem). 

Pomieszczenie nie jest zbyt jasne, więc nie chciałam zasłaniać niczym okna. Taka zazdrostka miała na celu jedynie ozdobić okno i zakamuflować ramę okienną od strony sufitu.

pokój marynistyczny

pokój marynistyczny dziecięcy

Kropką nad “i” w tym pokoju był idealnie wpisujący się w klimat wełniany dywan z domieszką juty oraz piękny kosz wiklinowy na zabawki, również z elementami jutowego sznura.

pokój żeglarski dywan

kosz wiklinowy

Właścicielka pokoju jest bardzo zadowolona, do tego stopnia, że ciężko ją teraz  z pokoju wygonić. 🙂

Mam nadzieję, że ta metamorfoza będzie dla niektórych z Was fajną inspiracją do zastosowania w pokojach Waszych pociech. 

lampa do pokoju dziecka

styl żeglarski

styl żeglarski

żeglarstwo pokój dla dziecka

pokój żeglarski szafa

pokój żeglarski - dodatki

Dajcie znać, który element tego projektu podoba Wam się najbardziej, a który byście zmieniły?

Buziaki

Karolina

banner warsztaty stacjonarne odnawiania mebli

Udostępnij

Więcej postów

Malowanie ombre - techniki stylizacji mebli - obrazek wyróżniający

Malowanie ombre – techniki stylizacji mebli

Przyszedł czas na kolejny post z cyklu: Techniki stylizacji mebli. Przeczytaj nasze porady i inspiracje na malowanie OMBRE. Ostatni post o postarzaniu mebli (zobacz tutaj) cieszył się taką

decopage na meblach - techniki stylizacji - obrazek wyróżniający

Decoupage na meblach – techniki stylizacji mebli

Było już o technikach postarzania mebli (tutaj), przyszła więc kolej na jedną z moich ulubionych technik czyli decoupage na meblach. O technikach decoupage`u można by rozmawiać godzinami – jest ich bardzo

Scroll to Top