Było już o technikach postarzania mebli (tutaj), przyszła więc kolej na jedną z moich ulubionych technik czyli decoupage na meblach.
O technikach decoupage`u można by rozmawiać godzinami – jest ich bardzo wiele, od klasycznego decoupage`u z użyciem papieru ryżowego oraz papieru do decoupage, po technikÄ™ serwetkowÄ…, cartonnage, cieniowanie, zdobienie na szkle, postarzanie, spÄ™kania, patynowanie, print room, zÅ‚ocenia, zdobienie pastÄ… strukturalnÄ… i decoupage 3D, patchwork, decoupage na materiale, na Å›wiecach, transfery, mix media i jeszcze pewnie wiele innych.
Tak naprawdę większość z tych technik może być z powodzeniem wykorzystana na meblach, w mniejszym lub większym stopniu, więc sami widzicie, że możliwości stylizacji są niemal nieograniczone :). Wiadomo, że raczej rzadko zdarza się nanoszenie transferów czy złoceń na cały mebel, ale zdobienie pojedynczych elementów jest jak najbardziej spotykane i coraz bardziej popularne. Takie ozdoby sprawiają, że każdy mebel jest jedyny w swoim rodzaju, unikatowy i można go idealnie dopasować do konkretnego wnętrza i jego dodatków.
W przypadku stylizacji mebli, bardzo popularnymi materiałami do wykańczania fragmentów mebli są m.in. tapety, papiery ozdobne, wydruki wielkoformatowe, serwetki, folie do złoceń (o tym w osobnym poście), a nawet filc czy folia aluminiowa. Stylizacja tymi materiałami może być wg. mnie również określana jako decoupage, jako że sposób wykorzystania tych materiałow i ich aplikacja są bardzo zbliżone do technik tradycyjnego decoupage`u.
Poniżej zaprezentuję Wam inspiracje z internetu oraz kilka moich realizacji, przy których wykorzystane zostały podstawy decoupage`u.
TAPETY
Tapety to jeden z bardziej popularnych materiałów przy stylizacji. Wybór wzorów jest tak ogromny, że z pewnością każdy znajdzie spośród nich coś dla siebie. Dzięki tapetom możemy uzyskać świetny efekt końcowy, w szczególności pozwalają one na uzyskanie ciekawych faktur i wzorów, które ciężko byłoby stworzyć ręcznie przy użyciu pędzla czy past strukturalnych i szablonów.
Wydruki
Wydruki wielkoformatowe to fajny sposób na wykończenie mebla, szczególnie, jeśli zależy nam na zaprezentowaniu oryginalnego wzornictwa np. w postaci krajobrazu, czy zdjęcia.
NajÅ‚atwiejsze w aplikacji sÄ… wydruki laminowane, które nie uszkodzÄ… siÄ™ przy klejeniu i wygÅ‚adzaniu. ZwykÅ‚e wydruki też mogÄ… być, jednak tutaj ryzyko uszkodzenia podczas przyklejania na mebel jest dużo wiÄ™ksze. Co do gruboÅ›ci papieru – mniej doÅ›wiadczeni w tej materii powinni siÄ™gnąć po grubszy wydruk ok. 200g, ci bardziej wprawni, (szczególnie, jeÅ›li wydruk bÄ™dzie pokryty foliÄ…) mogÄ… zaryzykować cieÅ„szy papier.
Wydruk przykleja siÄ™ podobnie jak tapetÄ™ – należy zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™ na wygÅ‚adzenie pÄ™cherzyków powietrza, przydatna do tego bÄ™dzie packa taka, jak do przyklejania i wyrównywania tapet. JeÅ›li chodzi o klej, ja używam kleju do decoupage`u, jednak wiem, że niektórzy stosujÄ… zwykÅ‚y klej do tapet i też jest ok.
Poniżej kilka realizacji z wydrukami.
Folia aluminiowa
Folia aluminiowa to dość nietypowy materiaÅ‚ do wykaÅ„czania mebli, pewnie nie przyszÅ‚oby to do gÅ‚owy wiÄ™kszoÅ›ci z Was. Przy jej pomocy można osiÄ…gnąć m.in. oryginalny “efekt metalu” lub aluminium. FoliÄ™ można celowo zmarszczyć i pognieść lub tez postarać siÄ™ przykleić na gÅ‚adko, w zależnoÅ›ci, jaki efekt chce siÄ™ uzyskać. Klejenie odbywa siÄ™ podobnie jak przy pÅ‚atkowaniu zÅ‚otem – używany jest specjalny klej do zÅ‚oceÅ„.
Ja wykorzystaÅ‚am foliÄ™ m.in. do stylizacji barku na kółkach z “efektem metalu” oraz do dzieciÄ™cej szafeczki ze zdjÄ™ciem.
TRANSFERY
Transfery kojarzą się zwykle ze stylem francuskim: prowansalskim czy shabby chic. Oczywiście takich jest najwięcej, ale można je też wykonywać w zupełnie innej stylistyce. Jest to technika odwzorowywania na meblu bądź innym przedmiocie użytkowym wydrukowanego na kartce papieru obrazu, wzoru czy nadruku. Samych technik transferowania jest kilka, (transfer na nitro, klej do decoupage`u, nawet na farbę akrylową), jednak najpopularniejszym i chyba najprostszym jest ten, z wykorzystaniem dedykowanych do tego celu preparatów do transferów. Dostępne są w każdym sklepie w artykułami do decoupage`u.
Oto kilka prac z transferami:
Serwetki
Serwetki na pewno ma w domu każdy z Was. Wystarczy jeszcze klej do decoupage`u, odpowiedni pędzelek i trochę inwencji twórczej i sami możecie ozdobić swój mebel lub inny przedmiot. Technika decoupage`u serwetkowego jest bardzo prosta, więc z pewnością poradzą z nią sobie wszyscy początkujący.
Swego czasu bawiłam się w decoupage serwetkowy na małych przedmiotach typu skrzyneczki, szkatułki, butelki (efekty poniżej), teraz chętnie przenoszę tę technikę na większe gabaryty typu meble.
Filc
Kto z Was by pomyÅ›laÅ‚, że filc może też sÅ‚użyć do wykaÅ„czania mebli? Otóż tak! Można go zastosować w bardziej przyziemny sposób, czyli np. do wyÅ‚ożenia dna szuflad, a można pokusić siÄ™ na coÅ› bardziej “odjechanego” i zastosować filc na frontach a’la komody bibliotecznej, tak jak zrobiÅ‚a to w sposób genialny Sandra (wpadajcie na jej blog o tutaj)
ZÅ‚ocenia
W pracach decoupage`owych często można spotkać elementy złocone. W ikonach są one wręcz obowiązkowe. Najczęściej wykonuje się je poprzez płatkowanie, czyli przyklejanie przy użyciu specjalnych preparatów i pędzelków bardzo delikatnych płatków do przedmiotu. Praca jest mozolna, ale efekty potrafią wynagrodzić cały ten trud.
Mam nadzieję, że ten post Wam się przyda.
JeÅ›li macie jakieÅ› pytania, bÄ…dź spodobaÅ‚ Wam siÄ™ któryÅ› mebelek i chcielibyÅ›cie podobny zamówić dla siebie – piszcie na hokuspokus.home@gmail.com