Od publikacji ostatniego posta minęło trochę czasu, złożyło się na to kilka przyczyn. Perturbacje zdrowotne, intensywny czas w pracy, ale przede wszystkim czasochłonne realizacje kolejnych projektów! Jeden z nich został właśnie ukończony i nie mogłam się doczekać, aby zaprezentować Wam efekty. Nie ukrywam, że ta metamorfoza witryny to jedna z moich ulubionych.
PamiÄ™tacie komodÄ™ IKEA Tarva, która przeszÅ‚a przemianÄ™ w lustrzanÄ… piÄ™kność? Możecie przypomnieć jÄ… sobie tutaj. Otóż do komody doÅ‚Ä…czyÅ‚a siostra witrynka – znowu zakup z IKEA, ale tym razem to popularny mebel z serii Hemnes. ZaÅ‚ożę siÄ™, że niektórzy z Was majÄ… takÄ… w domu. Na pewno nie w takiej wersji, jak po mojej stylizacji. 😀
Witryna przed metamorfozÄ… – fot. ikea.pl
Właścicielka tej witryny uwielbia biele, szarości, błękity i granaty. Długo debatowałyśmy, jaki kolor jej nadać, aby współgrała z lustrzaną komodą, ale nie przygasła przy jej blasku. Ciężko bowiem przebić się przez komodę z frontami z luster, która przyciąga wzrok każdego, kto tylko postawi nogę w salonie. Moją propozycją był granatowy lub błękitny korpus z wstawkami w pepitkę na szufladach, jednak taki wyrazisty mebel wymagał nieco odwagi. Agnieszka troszkę bała się zaryzykować i została przy ponadczasowej bieli i szarości. Aby jednak dodać witrynie nieco charakteru, popracowałam nad detalami i ostatecznie efekt przerósł nie tylko oczekiwania klientki, ale również i moje! To był bardzo dobry wybór!
1. Metamorfoza witryny – szlifowanie
Po złożeniu mebla trzeba było go trochę zmatowić, gdyż witryna pokryta była lakierem. W matowieniu pomogła mi szlifierka Black & Decker, szybko wyszlifowałam wszystkie elementy, zaczynając od korpusu, a na półkach kończąc.
2. Metamorfoza witryny – malowanie
Drugim krokiem byÅ‚o malowanie. Ten etap byÅ‚ niestety żmudny i czasochÅ‚onny. Mebel duży, wiele elementów, malowanie ze wszystkich stron, kilka warstw – to wszystko musiaÅ‚o trochÄ™ trwać… Do tego caÅ‚y garaż zawalony Å›wieżo malowanymi elementami witryny, a dwa samochody zaparkowane na zewnÄ…trz. 🙂
PierwszÄ… warstwÄ… byÅ‚ biaÅ‚y podkÅ‚ad – do tego celu użyÅ‚am farby Magnat Ceramic, która jest niemal niezniszczalna. Przede wszystkim ma Å›wietnÄ… przyczepność – to dlatego nie szlifowaÅ‚am witryny do “goÅ‚ego” drewna. WiedziaÅ‚am, że ta farba przyczepi siÄ™ nawet do lekko zmatowionego.
Następnie środek witryny pomalowałam na biało tą samą farbą. Niestety biel jest dość wymagająca i mimo dobrego krycia, musiałam nanieść 3, a miejscami i 4 warstwy farby. Farbę nanosiłam pędzlem oraz wałkiem.
Korpus od zewnÄ…trz pomalowaÅ‚am na szaro – tÄ… samÄ… farbÄ…, której używaÅ‚am przy malowaniu lustrzanej komody. To Luxens jednowarstwowa farba do wnÄ™trz, kolor szary.
Pytacie czÄ™sto, czy ta farba nadaje siÄ™ do drewna, czemu użyÅ‚am takiej, a nie typowej farby do drewna – otóż odpowiadam: dlatego, że podoba mi siÄ™ jej kremowa konsystencja i krycie, bardzo dobrze siÄ™ rozprowadza i jak najbardziej nadaje siÄ™ do malowania mebli (a także metalu, pcv i innych materiałów wewnÄ…trz pomieszczeÅ„). Zerknijcie nawet na puszkÄ™ – można dostrzec tam ikonkÄ™ z meblem wÅ‚aÅ›nie, czyli nadaje siÄ™ na 100%. 🙂
Taka dygresja tylko dla tych, którzy twierdzÄ…, że firma Luxens jest “bleee” – farb Luxens do Å›cian rzeczywiÅ›cie NIE POLECAM, sÄ… rzadkie, źle siÄ™ nimi maluje wedÅ‚ug mnie i sÅ‚abo kryjÄ…. Aż niewiarygodne, że ich inny produkt, czyli farba jednowarstwowa, której używam jest zupeÅ‚nie innej jakoÅ›ci, ale serio tak jest i tÄ™ farbÄ™ polecam. Może nie jest naj- najlepsza i nie nadaje siÄ™ do każdego typu mebli, ale daje radÄ™, a patrzÄ…c na cenÄ™ (25 zÅ‚/0,5l), w ogóle nie ma co siÄ™ zastanawiać tylko próbować.
3. Metamorfoza witryny – lakierowanie
Po malowaniu przyszedÅ‚ czas na lakierowanie. WybraÅ‚am wodny lakier matowy Syntilor – po raz kolejny mnie nie zawiódÅ‚.
Lakier nanosiłam wałkiem na wszystkie półki, korpus lakierowałam syntetycznym pędzlem, gdyż dużo łatwiej dawał sobie radę z trudno dostępnymi zakamarkami.
Położyłam 2, miejscami 3 warstwy lakieru.
4. Przemiana witryny – wykoÅ„czenie detali
To mój ulubiony etap. 🙂
Zaczęłam od wykaÅ„czania szuflad. Dno szuflad w serii Hemnes jest na tyle Å‚adne i estetyczne (delikatne szare paski) i bardzo pasowaÅ‚o do caÅ‚ego projektu, że nie byÅ‚o potrzeby dodatkowego wykoÅ„czenia. Na wnÄ™trze szuflad wybraÅ‚am bÅ‚Ä™kit – ulubiony kolor klientki, boki natomiast pomalowaÅ‚am srebrnÄ… metalicznÄ… farbÄ….
Fronty szuflad to najważniejszy element caÅ‚ego mebla – tapeta w biaÅ‚o-szarÄ… pepitkÄ™ oraz srebrne gwoździe tapicerskie wyglÄ…dajÄ… bardzo efektownie w otoczeniu bieli i szaroÅ›ci. To one nadajÄ… caÅ‚ej witrynie klimatu skandynawskiego glamour.
Przykleiłam tapetę, polakierowałam dwukrotnie lakierem do decoupage i przybiłam gwoździe tapicerskie w taśmie.
KropkÄ… nad “i” sÄ… cudowne krysztaÅ‚owe gaÅ‚eczki, te same, które montowane byÅ‚y w lustrzanej komodzie.
Wydawałoby się, że to tyle, jeśli chodzi o wykończenie, jednak została jeszcze jedna rzecz, której absolutnie nie mogłam zostawić.
Otóż po pomalowaniu drzwiczek witryny okazało się, że są miejsca pomiędzy ramą a szybą, do których ciężko było dotrzeć pędzlem i niestety niepomalowane miejsca były widoczne po zamontowaniu drzwiczek.
Wykończenie drzwiczek satynowym sznurkiem
WpadÅ‚am na genialny pomysÅ‚, aby szpary wypeÅ‚nić lekko poÅ‚yskujÄ…cym, satynowym sznurkiem w srebrno-szarym kolorze. DziÄ™ki temu zasÅ‚oniÅ‚am wszelkie nierównoÅ›ci i drzwiczki prezentujÄ… siÄ™ dużo lepiej. Sznurek przyklejaÅ‚am obustronnie za pomocÄ… kleju – 5h dodatkowej pracy opÅ‚aciÅ‚o siÄ™.
Efekt całej metamorfozy oceńcie sami.
JeÅ›li przedarliÅ›cie siÄ™ przez caÅ‚y tekst tego dÅ‚ugaÅ›nego posta, to zostawienie komentarza to bÄ™dzie dla Was pikuÅ› – wystarczy jedno trzyliterowe sÅ‚owo – podoba siÄ™ czy nie? 🙂
I co myślicie??