Domowa farba kredowa – jak ją zrobić?

domowa farba kredowa przepis

Domowa farba kredowa to bardzo obszerny temat, a pytania, dotyczące farb kredowych kierujecie do mnie dość często, więc zamiast po stokroć odpowiadać Wam to samo, postanowiłam w końcu napisać odrębny post o tym, jak samodzielnie zrobić sobie taką domową farbę kredową.

Przepis na domową farbę kredową Hokus Pokus

jak zrobić farbę kredową

Farba kredowa w wersji homemade  nigdy nie będzie miała takich samych właściwości, jak oryginalna farba kredowa, którą można nabyć u autoryzowanych dystrybutorów, ale może być jej tańszą alternatywą, chociażby na potrzeby domowych eksperymentów i drobnych meblowych przeróbek. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że markowe farby kredowe (np. Annie Sloan Chalk Paint, Authentico, Rustoleum, Amazona, Byta yta,  czy moja ulubiona marka Fleur Paint) nie należą do najtańszych i czasem po prostu nie stać nas na tak inwestycję, szczególnie jeśli chcemy przemalować coś małego lub też nie do końca jesteśmy przekonani, czy metamorfoza nam wyjdzie i chcemy po prostu spróbować swoich sił i poeksperymentować.

Obszerny poradnik o farbach kredowych znajdziecie na blogu Małgosi z Odnawialni, więc nie będę się już rozpisywać na temat ich rodzajów. Przedstawię Wam natomiast mój autorski przepis na farbę kredową. “Autorski” nie dlatego, że ja go wymyśliłam – mam raczej na myśli swój własny dobór proporcji składników, rodzaju farby bazowej czy sposobu rozrabiania farby. Dzięki temu przepisowi zawsze otrzymuję farbę, z której jestem zadowolona pod względem gęstości, krycia, łatwości rozprowadzania. A więc do dzieła. 

Składniki:

  • 0,25 l farby akrylowej (dowolnej firmy)
  • 1 łyżka stołowa gipsu szpachlowego lub modelarskiego
  • 3 łyżki stołowe ciepłej wody

Przy przygotowywaniu farby ważna jest kolejność wykonywania czynności oraz dokładność. Podane proporcje wystarczają na pomalowanie jednej warstwy średniej wielkości komody. 

Przepis na domową farbę kredową

Hokus Pokus Chalk Paint

Krok 1 – domowa farba kredowa

Do czystego pojemnika wlej 3 łyżki ciepłej wody, a następnie wsyp 1 łyżkę stołową (lekko czubatą) gipsu szpachlowego.

Gips wsypuj stopniowo, jednocześnie mieszając energicznie miksturę, tak aby nie doprowadzić do powstania grudek. Możecie to zrobić łyżką lub mieszadełkiem do ubijania jaj. 🙂

domowa farba kredowa

Krok 2 – przygotowanie farby kredowej

Gdy roztwór uzyska jednolitą gładką konsystencję, wymieszaj go z ok. 0,25 litra farby akrylowej w dowolnie wybranym kolorze, jednocześnie cały czas mieszając. Wymieszaj łyżką bardzo dokładnie całą farbę, sięgając aż do dna pojemnika. W przypadku, gdy farba jest zbyt gęsta, dolej odrobinę ciepłej wody, do uzyskania pożądanej gęstości i ponownie wymieszaj.

jak zrobić farbę kredową

Krok 3

Przelej farbę do docelowego, zamykanego pojemnika i zacznij malować.GOTOWE!

farba kredowa DIY

Pamiętaj! Nie przygotowuj zbyt dużo farby na raz, zużywaj i dorabiaj jej na bieżąco. Farba kredowa z minuty na minutę gęstnieje coraz bardziej, gdyż zachodzi reakcja wiążąca farby z gipsem. Dzięki temu przyczepność “kredówki” do podłoża jest większa niż zwykłej farby akrylowej i tak dobrze nadaje się ona do malowania trudnych powierzchni np. mebli okleinowych.  

Jej przydatność, po zamknięciu w szczelnym pojemniku oceniam na max 1-2h.  Po tym czasie farba jest już zbyt gęsta, a dalsze rozwadnianie farby pogarsza jej właściwości. Potrzebna ilość gipsu/wody może być różna w zależności od rodzaju farby (jedne farby są gęstsze, drugie mniej). Ja podaję proporcje odpowiednie dla farby Magnat. 

Każdy z Was może mieć odmienne upodobania, co do gęstości farby, ja pierwszą warstwę zawsze maluję farbą z nieco większą ilością gipsu (farba jest bardzo gęsta), szczególnie, jeśli jest to mebel z okleiny. Wtedy mam pewność, że podkład przyczepił się dobrze do podłoża. Kolejne warstwy maluję już z minimalną ilością gipsu lub zupełnie bez niego. Farba Magnat jest na tyle gęsta, że druga warstwa spokojnie może być już bez domieszki gipsu. 

Zdradzę Wam teraz moją listę 3 sprawdzonych farb, które stosuję jako bazę do przygotowywania farby kredowej. Jest to subiektywna opinia i dotyczy tylko tych farb, które osobiście przetestowałam.


TOP 3 – BAZY POD FARBĘ KREDOWĄ

  1. Farba ceramiczna Magnat Ceramic CS 3G
Farba magnat ceramic
  1. Farba akrylowa Śnieżka Eco 
Farba śnieżka EKO
  1. Luxens akrylowa jednowarstwowa do wnętrz, matowa
Farba Luxens satynowa

(Uwaga! Nie mylić z farbą Luxens satynową, której nie polecam)

Oczywiście możecie zastosować dowolną farbę akrylową na bazie wody. Powinna sprawdzić się równie dobrze, jeśli będziecie pamiętać o przestrzeganiu najważniejszych zasad, o których wspomniałam. Możecie również dodawać barwniki do farby, w celu uzyskania innego koloru. 

Zachęcam Was do wypróbowania przepisu i przygotowania swojej własnej farby kredowej. Koniecznie dajcie znać, jak się sprawdziła!

Karolina

Udostępnij

Więcej postów

Jak przerobić stolik ikea Mammut - obrazek wyróżniający

Jak przerobić stolik ikea Mammut?

Zapewne wielu z Was wyposaża pokoiki swoich pociech w dużej, znanej sieciówce meblowej i kojarzy popularny stolik Ikea Mammut? Tak tak, wszyscy wiemy, że jest

Scroll to Top