Jak wykonać maskownicę karnisza w stylu nowojorskim?
Kochani!
W tym wpisie chciałabym się Wam pochwalić moim nowym elementem w salonie, jakim jest tapicerowana maskownica karnisza.
Dlaczego właściwie taka maskownica?
Z uwagi na to, że mój salon ma wysokość 2,80 m, a okna 2,30 m, odległość od wnęki okiennej do sufitu jest spora, co wizualnie trochę mi przeszkadzało.
Od zawsze też marzyły mi się długie, od sufitu do ziemi zasłony, które optycznie wydłużają pomieszczenie i całkowicie zmieniają jego proporcje. Mojego salonu w sumie nie trzeba było optycznie wydłużać, bo przy 2,80 m wysokości jest to zbędne, ale tak czy owak takie zasłony mi się podobają i chciałam je mieć u siebie.
Po zawieszeniu zasłon pod sufitem (o nich powstanie wkrótce oddzielny post) przestrzeń nad oknami stała się jeszcze bardziej zauważalna i optycznie powiększona. Nie miałam więc wątpliwości, że potrzebna będzie maskownica, aby odległość od okna do sufitu nieco zamaskować.
Na rynku jest spory wybór maskownic do karniszy, problem polega jednak na tym, że ich szerokość waha się zwykle w przedziale od 10 cm do 20 cm. Ja potrzebowałam maskownicę o szerokości 35 cm. Drugim problemem był sam styl maskownicy. Zamarzyła mi się tapicerowana maskownica w stylu nowojorskim, bardzo często spotykana w USA, a w Polsce zupełnie niedostępna (przejrzałam niemal cały Internet w poszukiwaniu firmy, która takie cuda wykonuje i nic nie znalazłam).
Jak zwykle, jak nie mogę czegoś znaleźć, próbuję wykonać to samodzielnie. Tak było właśnie z maskownicą, ale też z żyrandolem orbitalnym, którego wykonanie opisałam w tym poście.
Oto kilka inspiracji z zza oceanu, które starałam się w jakimś stopniu odwzorować.
A teraz krok po kroku, jak powstawała moja nowojorska maskownica karnisza. Możecie ją wykonać samodzielnie, a jeśli nie czujecie się na siłach, zapraszam do siebie.
Krok 1. Przygotowanie stelaży
Do wykonania stelaży użyłam zwykłych listew drewnianych, zakupionych w markecie budowlanym o wymiarach 19x30x2000mm oraz kątowników 30x30mm.
Listwy sufitowe karniszowe mają długość 250 i 350 cm, maskownice musiały być nieco dłuższe, aby stanowiły jedną linię z dołem zasłon, które nieco się rozszerzają przy ziemi. Wykonałam więc dwa stelaże o długości 260 cm i 360 cm, czyli z 5 cm zapasu po każdej ze stron. Szerokość 35 cm.
Zastosowałam stelaż z listew, gdyż maskownice były dość długie. Natomiast w przypadku krótszych maskownic spokojnie można zastosować pełny stelaż ze sklejki, który zdecydowanie łatwiej się tapiceruje.
Stelaż jest w kształcie litery “L”, zakończony tylko z jednej strony. Tak aby z drugiej strony swobodnie móc wieszać i zdejmować zasłony. Mogłam sobie pozwolić na takie rozwiązanie, gdyż brak zakończenie nie jest u mnie zbytnio widoczny.
Krok 2. Obicie gąbką tapicerską
Stelaże obiłam cienką gąbką tapicerską po to, aby tkanina ładnie układała się na krawędziach.
Krok 3. Tapicerowanie stelaży
Wybrałam tkaninę w nieco ciemniejszym kolorze niż zasłony, gdyż chciałam je nieco wyeksponować. Obawiałam się, że wszystko w jednym kolorze może wydać się mdłe, tym bardziej, że w grę wchodziły beże.
Przy pomocy zszywacza tapicerskiego przymocowałam tkaninę w kolorze cafe latte do stelaża, pamiętając o dokładnym napinaniu tkaniny.
Krok 4. Montaż gwoździ tapicerskich
Gwoździe tapicerskie (ćwieki) to bardzo często spotykany element we wnętrzach w stylu glamour czy nowojorskich. Nie mogło ich zabraknąć na mojej maskownicy. Użyłam gwoździ tapicerskich w taśmie, w kolorze ciemnego starego złota.
Krok 5. Montaż maskownic
Montaż maskownic to było chyba największe wyzwanie w całym tym projekcie. Najłatwiej byłoby przymocować ją kątownikami do ściany, ale wiadomo było, że w przypadku wieszania zasłon do sufitu, ten sposób odpada. Cała maskownica przymocowana jest więc do sufitu metalowymi kątownikami.
Efekt końcowy przed i po prezentuje się następująco:
Jak Wam się podoba taki element wystroju okna? Spróbujecie wykonać u siebie podobną maskownicę?
Czekam na Wasze komentarze.
Ściskam!
Karolina
Zobaczcie inne moje prace:
Toaletka lustrzana IKEA MALM – jak wykonać ją samodzielnie?
Metamorfoza starej komody RTV – jak malować pasy bez zacieków?
Decoupage na meblach – techniki stylizacji mebli